You are here

Exchange CZ

Error message

  • Deprecated function: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in include() (line 14 of /var/www/vhosts/cegh.at/httpdocs/info-cz.php).
  • Notice: Undefined offset: 1 in include() (line 222 of /var/www/vhosts/cegh.at/httpdocs/info-cz.php).
  • Notice: Undefined offset: 1 in include() (line 222 of /var/www/vhosts/cegh.at/httpdocs/info-cz.php).

slide-show

CEGH
Central European Gas Hub - the leading gas hub in Central Europe with an excellent geographical position

PEGAS CEGH Czech Market

The PEGAS CEGH Czech Market offers a Spot and a Futures Market. It is a cooperation of Powernext together with Central European Gas Hub (CEGH) and POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE). CEGH with its long experience in operating gas markets and PXE with the know-how of the Czech market and in electricity trading together with Powernext bring a lot of benefits for gas traders. For members the access to the PEGAS CEGH Czech Market is available at reasonable costs with significant discounts on the participation fees.

At the PEGAS CEGH Czech Market the following products can be traded:

Spot Market:              Day Ahead, Weekend and Weekend Days
Futures Market:          3 Months ahead, 4 Quarters ahead, 3 Seasons ahead, 2 Years ahead

The trading method is order driven with market makers and fully electronic. The Spot Market runs on the Trayport GlobalVision Exchange Trading System (ETS), the Futures Market on T7. The registration of OTC deals for clearing is possible.

Clearing and settlement is provided by European Commodity Clearing AG (ECC).

The market is governed by the rules and regulations issued by Powernext.

PEGAS CEGH Czech Market

PEGAS CEGH Czech Gas Exchange je trhem umožňujícím obchodování s futures a spotovými kontrakty. Burza je spuštěna společnostmi Powernext s Central European Gas Hub (CEGH) a POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE). CEGH  se svými dlouholetými  zkušenostmi s provozováním trhu se zemním plynem a PXE se svým know-how v burzovním obchodování s elektrickou energií spolu s Pwernext přináší touto spoluprací mnoho výhod pro obchodníky se zemním plynem. 

Pro aktivní členy CEGHu, a účastníky obchodování PXE je přístup na PEGAS CEGH Czech Market umožněn s minimálními náklady s výraznou slevou na účastnické poplatky.

Na PEGAS CEGH Czech Market je možné obchodování s následujícím produkty:

Spot Market:              Day Ahead, Weekend and Weekend Days
Futures Market:          3 Months ahead, 4 Quarters ahead, 3 Seasons ahead, 2 Years ahead

Obchodování je plně elektronické na základě nabídky a poptávky s přítomností tvůrců trhu. Spotový trh je provozován  na systému Trayport GlobalVision Exchange Trading System (ETS), trh s futures je provozován na systému T7. Registrace OTC obchodů za účelem vypořádání je možná.

Vypořádání a zúčtování je poskytováno společností European Commodity Clearing AG (ECC). 

Trh se řídí řády a pravidly vydanými Powernext.

 

Right Wrapper